5 tipů jak překonat nervozitu a seznámit se s cizincem

Představte si, že se máte setkat s někým, koho jste nikdy neviděli, a víte o něm jen to, že nemluví česky. Pocit nervozity? Ano, znám to dobře.
Nikdy nezapomenou na to, jak hrozně jsem se cítila, když jsem krátce po přestěhování do Izraele dostala pozvánku na oslavu narozenin mé nové kamarádky. Věděla jsem, že tam budu "já", jediná Češka a asi padesát Izraelců. Naštěstí to dopadlo dobře, i když noc předtím jsem toho moc nenaspala.
Postupně jsem získávala zkušenosti a ráda se o ně podělím.
Shrnula jsem je do těchto 5 tipů. Díky nim budete působit přátelsky a sympaticky. Snadno pak najdete nové přátele, kolegy nebo klienty ze zahraničí.
1. Buďte otevření a zbavte se předsudků
Základem úspěchu je váš přístup nebo jinými slovy řečeno "otevřená mysl". Pokud máte obavy z toho, co od cizince očekávat, začněte tím, že si o něm, jeho zemi a městě něco zjistíte. Z jaké pochází kultury, jaké má zájmy, jakou roli hraje rodina. A především zjistěte o jakých tématech není vhodné diskutovat. Je velmi nepříjemné při seznámení vyvolat konflikt nebo vypadat jako hlupák. Když budete znát alespoň pár základních informací, komunikace se stane přirozenější.
Pokud ovládáte cizí jazyk je to obrovská výhoda. Pokud ne, je to těžší, ale v žádném případě nepodlehněte frustraci a cizince nepřehlížejte. Svůj přátelský přístup můžete dát najevo přiměřeným očním kontaktem a úsměvem.
2. Nezesměšňujte odlišnosti, raději se inspirujte
Nikdy se neposmívejte zvykům, víře a hodnotám lidí z jiné země a kultury. To, že druhý člověk jí jiná jídla, nepije alkohol nebo je jinak oblečený, sledujte se zvědavostí a zájmem. Místo posměchu se inspirujte. Najděte film nebo knihu, která vám nové zvyky přiblíží. Můžete také ochutnat místní specialitu, a pak si jí připravit doma. Obohatíte svůj život o nové zážitky a zajímavé informace.
3. Ovládněte řeč těla
Psychologické studie potvrzují, že neverbální komunikace rozhoduje z více než 90 % o tom, jaké emoce v nás druhý člověk při seznámení vyvovává. Postoj, gesta, mimika, vzhled a hlas alespoň zpočátku rozhodují o tom, jestli si druhý člověk získá naše sympatie. Proto si předem informace o vhodné řeči těla zjistěte a při setkání buďte pozorní a sledujte, jak daleko lidé stojí u sebe, jestli gestikulují a mluví živě jako např. Italové nebo Izraelci nebo jsou naopak velmi umírnění a klidní jako např. Thajci nebo Japonci. Pozorujte řeč těla druhých a zkuste se jí přizpůsobit, abyste byli "na stejné vlně".
4. Naučte se základy jazyka
Není lepší trik, jak potěšit cizince a udělat na něj dobrý dojem, než naučit se pár slovíček z jeho jazyka. Je to projev úcty a přátelského přístupu. Nedávno jsem v Gruzii měla problém zapamatovat si pár slov v jejich jazyce. Nakonec jsem si je napsala na lísteček a před každým rozhovorem si je zopakovala. Místní byli překvapení a potěšení, že se snažím. I jednoduché "dobrý den" nebo "děkuji" v místním jazyce pomohlo prolomit ledy.
5. Nepodceňujte follow-up
Setkání nekončí rozloučením. Tedy alespoň by nemělo, pokud vám záleží na tom, abyste si vybudoval přátelský vztah nebo získal úspěch v práci. Napište po schůzce či rozloučení stručný a upřímný e-mail nebo zprávu s poděkováním. Tím ukážete, že si druhé osoby a toho, co pro vás udělala, vážíte. Je to maličkost, která může rozhodnout o důležitých a velkých věcech. Z vlastní zkušenosti vím, že tohle je část komunikace, kterou mnoho Čechů ještě neovládá.
Závěrem vám přeji, abyste překonali obavy a užili si krásné zážitky s novými přáteli.