Co musíte vědět o Ramadánu

Chcete v březnu letět na dovolenou do Spojených arabských emirátů, Ománu, Egypta, Jordánska nebo jiné muslimské země? Pak musíte vědět, že v tomto období slaví muslimové svůj nejvýznamnější svátek Ramadán. Co to pro vás znamená?
Především je dobré mít na zřeteli, že Ramadán je svátek duchovního významu a tomu je uzpůsoben režim v daných lokalitách. Veškerá opatření mají za cíl zajistit důstojnost pro duchovní potřeby věřících. Ti se v tomto období často modlí, rozjímají a prohlubují svůj vztah k Bohu a prosí ho o očištění od hříchů.
Slavení svátku je spojeno s půstem po celý den, od východu do západu slunce. Muslimové nejí, nepijí, nekouří a zdržují se fyzických požitků.
Proto i od vás se očekává, že v přítomnosti muslimů budete dodržovat následující opatření:
1. Nejíst a nepít na veřejnosti
V některých zemích je to dokonce zakázané zákonem. Například ve Spojených arabských emirátech a v Ománu je konzumace jídla, pití nebo kouření na veřejnosti během Ramadánu považována za přestupek. Hrozí za to pokuta až 2 000 dirhamů (asi 12 500 Kč) nebo až měsíc vězení. V Ománu mohou být pokuty podobně přísné. Jako cizinec se stravujte v restauracích a na místech k tomu vyhrazených.
2. Nedožadovat se alkoholu a nechovat se hlučně
Prodej alkoholu o Ramadánu je omezen, není snadno a všude dostupný. Koupit ho lze jen v podniku s licencí, často v hotelu. Na veřejnosti se nepotácejte opilí, nezpívejte a netančete. Pokuty se během tohoto svátku přísně vymáhají. V krajním případě hrozí i trest odnětí svobody.
3. Nosit vhodné oblečení
Mimo hotelové prostory zvolte vhodné a respektující oblečení. Ideální pro ženy jsou šaty v délce alespoň pod kolena. Muži samozřejmě dlouhé kalhoty. Přílišná vyzývavost, odhalená ramena, dekolt a krátké šortky nebo minisukně nejsou žádoucí. Místní to vnímají jako neúctu k jejich zemi a zvykům.
4. Zjistit si otevírací dobu restaurací, obchodů a úřadů
Mnoho restaurací otevírá až po západu slunce. Obchody mohou také otevírat později než obvykle a jsou otevřeny déle do noci. Takže kavárny a nakupování nechte na pozdní hodiny.
Pokud musíte něco důležitého zařídit, zjistěte si včas pracovní dobu na konkrétním místě.
5. Parkování a dopravní zácpy
Počítejte s tím, že v čase konání iftáru (večeře po západu slunce) doprava velmi houstne a parkování je nadlidský výkon. Myslete na to, i když si budete objednávat taxi.
6. Pozvání na iftár
Být pozván na veřeři po západu slunce (iftár) je velká čest a pozvání není vhodné odmítnout. Přijďte včas, vhodně oblečení s malým dárkem, např. balíčkem sladkostí nebo ovoce. Alkohol (ani víno) rozhodně nenoste, i kdybyste jásali radostí, že se vám ho podařilo koupit.
Jak iftár probíhá ? Nejprve zazní večerní volání k modlitbě. Po ní se sní datle a zapije vodou. Pak následuje večerní modlitba a teprve po ní se zahajuje jídlo. Jídlo se liší podle regionu, ale na stole bývá zpravidla rýže, zelenina, maso, sýry, polévky i sladkosti.

7. Modlitby během pracovní doby
Pokud jste v muslimské zemi kvůli pracovním aktivitám, počítejte s tím, že vaši věřící kolegové či klienti odcházejí častěji k modlitbám. Vůbec na to nereagujte ani to nekomentujte.
8. Ramadan Mubarak nebo Ramadan Kareem
Pokud toto uslyšíte, znamená to, že vám někdo přeje "Požehnaný Ramadán" nebo "Štědrý Ramadán." Můžete odpovědět stejně.
9. Konec Ramadánu
Na závěr měsíce přichází svátek Eid al-Fitr, kdy se půst končí a slaví se s bohatými hostinami.
10. Ramadán v Izraeli
V Izraeli žijí necelé dva milióny muslimů. Potkáte je hlavně v Nazaretu a galilejských městech, v Haifě, Jeruzalému, Akku a v Negevské poušti. Sice tu nebudete pokutováni za konzumaci jídla či pití, ale přesto doporučuji v muslimských lokalitách projevit empatii, být vhodně oblečen a jídlo či pití si dopřát v soukromí.
A na závěr jedna zajímavost. Slovo Ramadán znamená v arabštině "hořící žár" nebo "spalující horko". Je odvozeno od kořene R-M-D, tedy "hořet", "být rozpálený."Proto metaforický význam tohoto svátku spočívá v tom, že půst a modlitby spalují hříchy a očišťují duši věřícího.
.