Dokonalý první dojem

Každý z nás určitým způsobem působíme na druhé. A nemusíme ani promluvit. Co rozhoduje, jestli zapůsobíme dobře a uspějeme?
To, že chceme zanechat dobrý dojem nás vědomě napadne vždy před situací, na které nám záleží. Může totiž snadno a rychle rozhodnout, jestli uspějeme nebo selžeme. Funguje to jak v osobním, tak v pracovním životě. Zpravidla chceme dobře zapůsobit vždy, když se někomu novému představujeme, na první schůzce, když se ucházíme o vysněnou pracovní pozici či jednáme s klienty. Je takřka jisté, že pokud neuděláme dobrý první dojem, šance na úspěch je zcela minimální.
Prvotní i celkový dojem o člověku je složitá záležitost. Americký profesor psychologie Alexander Tudorov
z Princetonské univerzity zkoumal záhady prvního dojmu více než deset let. Zjistil, jak rychle se první dojmy vytvářejí i jak ovlivňují lidské vnímání a rozhodování.
Mimo jiné zjistil, že první dojem se může utvořit již za necelou vteřinu, ale častěji během 7 až 30 vteřin. Tento velmi rychlý prvotní názor je až překvapivě stabilní a mění se poměrně pomalu a neochotně. Potřeba okamžitého posouzení druhého člověka historicky souvisí s potřebou zjistit a rozhodnout, zda druhá osoba pro mě znamená "ohrožení" nebo "přítele". Tehdy mohlo jít o život.
Co tedy dnes o prvním dojmu víme?
Klíčovou roli v prvním dojmu hraje neverbální komunikace. Pohyby a gesta těla, celkový vzhled včetně oblečení a úpravy. A samozřejmě obličej a mimika. Ještě beze slov si člověk vyhodnocuje důvěryhodnost druhé osoby.
Pro celkový dojem z našeho vystupování sehrává úlohu také verbální komunikace, etiketa a znalost místních zvyků. Jak se představíme a podáme ruku. Jakým způsobem a o čem konverzujeme, jaké máme způsoby při stolování. Jakákoliv drobnost, která se vztahuje k naší osobě, ale i k osobním věcem a prostředí, ve kterém se nacházíme, o nás podává informace, které mohou rozhodnout, zda dostaneme příležitost nebo ne.
Úspěch však nezáleží jen na nás a našem vystupování. Rozhodující jsou požadavky a očekávání druhé strany. Je jasné, že jiný první dojem se očekává při výběru na pozici vedoucí účtárny nebo automechanika.
Pokud uděláme dobrý dojem pro očekávanou pozici nebo roli, pravděpodobně dostaneme příležitost a dočkáme se úspěchu.
Jestli máte možnost se na důležitou příležitost připravit, pomohou vám následující tipy:
- Zjistěte si co nejvíce informací o situaci, která vás čeká a o lidech, se kterými se máte setkat. Pomůže vám to snížit nervozitu a přirozeněji komunikovat.
- Nepodceňte oblečení a úpravu vzhledu. Připravte se adekvátně situaci, která vás čeká. Na školení nebo pracovní pohovor v centru Prahy se nehodí softshellová bunda a boty do hor; na výlet do přírody se také nechodí v obleku nebo v kostýmu.
- Hlídejte si dobré držení těla a přiměřený oční kontakt. Vzpřímená páteř, ramena a hrudník rozevřený. Brada nemíří ani k zemi ani nahoru, ale vodorovně se zemí. Budete se cítit sebejistěji a budete působit přátelsky a kompetentně. Kulatá ramena, shrbená záda a pohled očí do země dělá dojem, že vám komunikace není příjemná a bojíte se. Myslete na to, že obdobnou pozici má vaše tělo, když sledujete mobil.
- Vyhněte se opakujícím uklidňujícím pohybům – drbání se kdekoliv na hlavě a krku, točení si vlasů kolem prstu, cvakání propiskou a podobně. Nechcete působit jako neurotik.
- Při rozhovoru mluvte stručně a věcně, mějte zdravě optimistický a konstruktivní přístup. Ve snaze být sympatičtí, nebuďte přehnaně familiární, není to druhým příjemné. Vyhněte se konfliktním a citlivým tématům jako je politika, sexuální život, zdraví a nemoci, náboženství.
- Přiměřeně a vhodně se usmívejte. Úsměv symbolizuje přátelský přístup, vstřícnost k vzájemné komunikaci a také zmírňuje napětí. Určitě se usmějte, pokud se představujete a podáváte ruku.
- Ovládejte základy etikety. Pozdravit, poděkovat, umět se představit a podat ruku, slušně jíst a prokazovat malé zdvořilosti jako uvolnit místo k sezení, podržet druhému dveře či nabídnout vodu, nejsou dovednosti pro snoby. Naopak, ukazují úctu k druhým lidem a přátelskou povahu.
- Zodpovědně se připravte, pokud vás čeká setkání s osobou z jiné kultury. Je nutné předem minimálně zjistit, jaké jsou zvyklosti při pozdravu, podávání ruky, udržování osobní zóny nebo výběru dárku.
Jedním z nejčastějších faux pas nás Čechů (o to hůře, když se jedná o muže) bývá, že při seznávání nabízíme ruku ženě muslimské nebo židovské víry. Moment, kdy vám věřící žena odmítne podat ruku, je velmi nepříjemný. Ještě horší je věčná touha českého člověka po alkoholu. Především ve vysokých teplotách jsou alkoholové výpary z dechu i těla odpuzující pro všechny kolem.
Investujte trochu času a úsilí na přípravu toho, jak chcete na ostatní působit. Je to důležité. Šance na vysněnou práci se nemusí opakovat. Stejně jako příležitost poznat nové přátele a zažít něco, co bude stát za vzpomínání.