Jak se žije mezi Izraelci
Pár let života v Tel Avivu, cesty po Izraeli a celý Blízký východ mě často přivádí k zamyšlení, v čem jsou tito lidé stejní a v čem jsou jiní.
Co jsem se tedy za tu dobu dozvěděla se o Izraelcích?
Ráda bych upozornila, že se jedná o mé zkušenosti a nemusí odpovídat názoru někoho jiného.
Z každodenního života mezi Izraelci je evidentní, že rodina je pro ně nade všechno. Děti jsou opečovávaný poklad národa. Rodiče děti hodně podporují. Vzdělání, ale také sport je zásadní hodnotou. Nikdy jsem neviděla, že by dítě dostalo facku, a to bydlíme v čtvrti, kde o množství dětí a psů není nouze.
Rodiny jsou velké a vídají se každý týden na šabatových večeřích a obědech. Až uvidíte Izraelce u jídla, bude vám zcela jasné, že společné jídlo u stolu s rodinou a blízkými je pro ně věc životně důležitá. Věří, že pokud je rodina stabilní a silná, bude se každému členu rodiny dařit ve všech oblastech života.
Kromě rodiny se udržují také přátelství. Zejména ta z vojenské služby bývají na celý život. Vojenskou službu mají povinnou nejen muži, ale i ženy. Podle Izraelců mladí lidé v armádě velice rychle dospějí, naučí se odpovědnosti za druhé, pomáhat si a okamžitě reagovat, když nastane krizová situace.
Pokud se do Izraele plánujete podívat, s angličtinou se tu domluvíte všude. I v malých vesnicích. Počítejte s tím, že místní lidé jsou většinou hodně komunikativní a zvídaví. Zajímají se o všechno, jak se žije jinde, co tu děláte, kde jste už byl, jak se vám v Izraeli líbí apod.
Osobnější dotazy nechápejte špatně, je to projev sympatie a zájmu o vás.
Když budete vypadat, že něco hledáte, nebo že jste se ztratili, určitě si vás někdo všimne a bude se snažit vám poradit. Izraelci totiž rádi radí.
Nepřehlédnutelná a vyhlášená je izraelská neformálnost. Tu můžete vidět na způsobu oblékání i jejich chování. Málokdy potkáte na ulici muže v obleku s kravatou nebo ženu v kostýmku. Jiné je samozřejmě oblékání v Tel Avivu, což je "plážové město", a v jiných místech, kde je život více ovlivněn vírou. Protože je Izrael plný posvátných míst, myslete při svých cestách na to, že na těchto místech je vždy potřeba mít zakrytý hrudník, ramena a kolena. Při návštěvě mešity je vyžadováno mít na hlavě šátek.
Naštvat nebo urazit Izraelce se vám povede, když se před ním budete bavit s někým jiným jazykem, kterému nerozumí, třeba česky.
Také to nedělejte při bezpečnostních pohovorech na letišti.
Při konverzaci se vyhněte tématům, která souvisejí s holokaustem (hebrejsky Šoa) nebo s palestinsko- izraelským konfliktem. Pro mnoho rodin je to bolestivé téma.
Pokud chcete, aby se k vám Izraelci chovali přátelsky, je to jednoduché. Naučte se pár základních slov hebrejsky a určitě si sympatie získáte. Místní ví, že jejich jazyk není pro ostatní jednoduchý a snahu s ním mluvit, ocení. Berou to jako projev úcty k nim a velmi je to potěší.
Závěrem uvádím pár základních slov na cestu:
ŠALOM - pozdrav (v jakýkoliv čas)
LHITRAOT - na shledanou
TODA - děkuji
BEVAKAŠA -prosím
SLICHA - promiňte
KEN - ano
LO - ne
MA ŠLOMECH ? - jak se máte ? (když mluvíte na ženu)
MA ŠLOMCHA? - jak se máte ? (když mluvíte na muže)
TOV - dobře
BESEDER - v pohodě, v pořádku
A nebojte se říct "ANI MI ČECHIA" (Jsem z České republiky). V Izraeli mají Čechy rádi.