Nástrahy letiště I: Plánování cesty

17.10.2022


Možná vás přepadá nervozita, pokud máte po delší době někam letět anebo se chystáte letět úplně poprvé. Přečtěte si pět článků "Nástrahy letiště". Jednotlivé tipy vám usnadní cestování a pomohou vyhnout se problémům.

V prvním dílu najdete 10 tipů, na co nezapomenout už při plánování cesty.

Abyste v den odletu nezmatkovali a na poslední chvíli nemuseli řešit všemožné problémy,  zjistěte si a zkontrolujte  těchto 10 věcí. Především pokud se chystáte na dobrodružnější výpravu.

Tady je mých 10 tipů, na co nezapomenout:

1.· Vízum a platnost cestovního pasu, pokud letíte mimo EU

Pokud poletíte mimo EU, zjistěte, zda budete potřebovat vízum. Pokud ano, navštivte příslušný zastupitelský úřad. Myslete na to, že vystavení víza nějakou dobu trvá, někdy je vyžadován i pohovor.

Dejte si pozor, zejména chcete-li letět do afrických zemí a jiných exotických destinací. Zastupitelské úřady těchto zemí nejsou v Praze, a proto budete muset cestovat do Berlína, Bruselu, Vídně, Paříže nebo Londýna.

V některých případech je možné požádat o vízum a zaplatit vízový poplatek online. V tom případě vám vízum doručí stejným způsobem. Některé země vystavují turistické vízum přímo na hraničním přechodu.

Také je důležité, zkontrolovat si platnost cestovního pasu. Většina zemí požaduje, aby byl platný ještě alespoň 6 měsíců od doby vašeho plánovaného odjezdu ze země.

Udělejte si kopii vašeho cestovního pasu, kdybyste o něj náhodou přišli.

Bezpečnostní situace v zemi

Pro rychlou orientaci doporučuji rozcestník - informace k cestám do zahraničí v záložce "Cestování" na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ("MZV").

Řidičský průkaz

Pokud se chystáte v zahraničí řídit vypůjčené auto, nezapomeňte si vzít řidičský průkaz a raději ověřte, jestli tam, kam letíte, průkaz platí.

Jestli neplatí, požádejte na obecním úřadě s rozšířenou působností o mezinárodní řidičský průkaz.

Děti

Pokud cestujete s dětmi, podle požadavků konkrétní země nezapomeňte na jejich cestovní pasy, případně rodné listy nebo souhlas rodičů.

Cestovní pojištění

Musíte mít, není co řešit. Při jeho sjednání myslete nejen na aktivity, které plánujete provozovat, ale i na destinaci. Čím víc adrenalinových sportů ve vzdálenější exotické lokalitě hodláte dělat, tím víc se vyplatí do pojištění léčebných výloh a úrazového pojištění investovat.

Pokud cestujete s dětmi, může se vám vyplatit i pojištění odpovědnosti za škodu.

Doklady pro let s "mazlíčkem"

To je opravdu kapitola sama pro sebe.

Není úplně snadné letět z České republiky do zahraničí s jakýmkoliv zvířetem. Z vlastní zkušenosti vím, že let retrívra z Prahy se nám před dvěma lety nepodařilo zařídit. Museli jsme ho autem dopravit do Frankfurtu a odtamtud teprve letěl.

Zvažte, jestli stres, který z cesty váš "mazlíček" bude mít, za to opravdu stojí. Myslím si, že na krátkodobé cesty je rozumnější  domluvit hlídání s rodinou, kamarády nebo zajistit profesionální služby. Potřebné informace najdete na stránkách Státní veterinární správy WWW.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu.

Také doporučuji navštívit veterináře a  poradit se o potřebném očkování a přípravě na cestu.

Nákup letenky

Čím dříve budete sledovat ceny letenek do vaší plánované destinace, tím levněji můžete letenku pořídit. Při koupi letenky dávejte pozor, ať si nezapomenete zaplatit i za odbavené zavazadlo. To může zpravidla vážit do 23 kg, v business třídě do 30 kg. Tam také zpravidla máte nárok na více odbavených zavazadel. Přesné podmínky a limity si raději ověřte u letecké společnosti.

Na krátkou cestu vám pravděpodobně stačí jen kabinové zavazadlo (většinou do 8 kg), které si můžete vzít na palubu letadla. U letecké společnosti si ověřte povolené rozměry zavazadla.

Zabalit věci včas

Už se mi několikrát vyplatilo, zabalit si věci alespoň o pár dní dříve než v den odletu. Je totiž pravděpodobné, že až u balení věcí zjistíte, že je potřeba ještě něco zařídit nebo dokoupit.

DROZD

Pokud plánujete dobrodružnější cestu, doporučuji se zaregistrovat v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) http.//drozd.mzv.cz. Ministerstvo zahraničních věcí a příslušný zastupitelský úřad ČR o vás budou vědět a v případě potřeby se vám snadněji  dostane pomoci.

10  Znalost místní zvyků a etikety

Zjistěte si informace o životě v zemi, kam cestujete. Znalost zvyků, pravidel a etikety vám může ušetřit nemalé problémy.

Pokud cestujete pracovně, znalost dobrého chování a místních zvyklostí může rozhodnout o vašem úspěchu.

Také se naučte pár slovíček místním jazykem. Na běžnou dovolenou stačí umět pozdravit, rozloučit se, říci ANO a NE, poděkovat a říci promiňte.